Apmācies, dūmaka
Rīga
Apmācies, dūmaka
LV RU
Sabiedrībā

Resnākais Austrumeiropas dižozols mirst (10)

 
12.decembris 2009  09:40

Kaives Senču ozolu pievarējusi trupe un tas kļuvis bīstams cilvēkiem un apkārtējai infrastruktūrai, uzskata koku pētnieki – arboristi.

Austrumeiropas resnākā dižozola Kaivē veselības stāvoklis novērtēts kā kritisks.

Austrumeiropas resnākā dižozola Kaivē veselības stāvoklis novērtēts kā kritisks.

Kaives dižozols Tukuma novada Sēmes pagastā ir iecienīts dabas tūrisma objekts. Tas ievērību ieguvis ar savu dižo apkārtmēru – 10,2 metru, kas to  ierindo Austrumeiropas resnāko ozolu topa pirmajā vietā.
Diemžēl apmēram 800 - 1000 gadu vecajam dižozolam iestājies cienījams vecums, kas draud to iznīcināt. Decembra sākumā firmas „Dārza guru” arboristi ar īpašu aparatūru izpētīja stumbra šķērsgriezumu un konstatēja, ka koks, iespējams, dzīvo sava mūža pēdējos gadus.
„Dārza guru” īpašnieks Arnis Spurdziņš laikrakstam „Neatkarīgās Tukuma Ziņas” pastāstīja, ka dendrotomogrāfs „uzrādīja plašus stumbra bojājumus ar progresējošas trupes pazīmēm. Bojājuma lielums pieaug virzienā uz augšu un pārsniedz statiski pieļaujamo līmeni.
Koka atrašanās vieta prasa vislielāko drošību, kas šajā gadījumā vairs netiek nodrošināta. (..) koks ir uzskatāms par bīstamu cilvēkiem un apkārtējai infrastruktūrai, un zemes īpašniekam ir jāuzņemas atbildība par koka veselības stāvokļa izmaiņām tuvāko gadu laikā.”
Senču ozols atrodas uz privātas zemes, bet rūpes par to uzņēmusies pašvaldība, tādēļ Sēmes pagasta pārvaldes vadītāja Silvija Rabkēviča sola tuvākajā laikā sazināties ar firmu „Dārza guru”, lai spriestu kā turpmāk aprūpēt tūristu iecienīto dižozola apkārtni.
Jāteic, ka ozols ne tikai apdraud cilvēkus, bet arī cilvēki apdraud ozolu. Koku pētnieki, izpētot dižozola dobumu, atklāja, ka tajā mētājas iztukšotas čipsu pakas un cita „dabas mīļotāju” atstatā draza.
Savos brieduma gados ozols bija 17 metru augsts un tā vainags sasniedza apmēram 70 metru apkārtmēru, bet pagājušā gadsimta divdesmitajos gados kokā iespēra zibens un no tā nolūza vairāki lieli žuburi. Sadodoties rokās, ozolu var aptvert deviņi pieauguši cilvēki.

Elmārs Barkāns/Foto: poga.lv

Resnākais Austrumeiropas dižozols mirst


    Komentāru noteikumi

    SVARĪGĀKAIS