Apmācies
Rīga
Apmācies
LV RU
Garšīgi

Gardāk nav iespējams – pašu marinētu kāpostu recepte

 
13.novembris 2015  11:48

Iespējams, ne vienam vien būs palikuši labā atmiņā marinētie kāposti, ko padomju laikos pārdeva veikalos pat tad, kad cita nekā plauktos vairs nebija palicis. Pirms pāris gadiem veiktajā aptaujā par nostalģiju pēc padomju laika produktiem "Provansas kāposti" bija ierindoti vienā no pirmajām vietām. Lai gan dzērvenes nudien nav Provansas tipiskākais augs, mūsu marinētajos “Provansas kāpostos” tās bija viena no galvenajām piedevām kopā ar skābu ābolu šķēlītēm. Un ne jau bez iemesla – gan dzērvenes, gan āboli iederas gandrīz katrā marinētu kāpostu receptē.

Maigākai garšai parastā etiķa vietā der arī ābolu vai baltvīna etiķis, savukārt marinādi var bagātināt ar zaļumiem, piemēram, estragonu un pētersīļiem.

Maigākai garšai parastā etiķa vietā der arī ābolu vai baltvīna etiķis, savukārt marinādi var bagātināt ar zaļumiem, piemēram, estragonu un pētersīļiem.

Ko vēl der ielāgot kāpostu marinēšanā?
* Ja klasiskais 9% – tā dēvētais galda etiķis – šķiet par stipru, marinēšanai var izmantot arī mazāk koncentrētu vīna, ābolu un pat ogu etiķi. Ja gribas vēl maigāku garšu, var iztikt ar citronskābi vai citronu sulu.
* Lai vieglāk aprēķinātu etiķa devu, var vadīties pēc aptuvenās formulas: 100 ml 9% etiķa = 150 ml 6% etiķa.
* Galvenās garšvielas, kas der kāpostu marinēšanai: dažādu piparu graudiņi, lauru lapas, diļļu un seleriju sēklas, koriandrs, krustnagliņas, čili pipari.
* Ja lielākā daudzumā pievieno paprikas pākstis vai bietes, kāposti iegūst saldenāku garšu.
* Pēc šeit minētajām receptēm kāpostus var marinēt arī ātrai apēšanai – pēc nedēļas vai divām trim. Tādā gadījumā pasterizēšana un sterilizēšana nav nepieciešama, bet burkas jāuzglabā ledusskapī.
* Ja paliek pāri marināde, nevajag to izliet – iespējams, ka pēc dažām dienām tā noderēs ledusskapī uzglabājamo kāpostu šķidruma papildināšanai.

Klasiski marinēti kāposti
Glīti izskatās, ja baltos kāpostus burkās liek kārtām ar sarkanajiem kāpostiem. Pēc šīs receptes kāpostus var marinēt arī kopā ar burkāniem un bietēm, dzērvenēm.
1 kāpostgalviņa
1–2 tējk. sāls
melno vai smaržīgo piparu graudiņi
lauru lapas
krustnagliņas

Marinādei:
1 l ūdens
120–180 ml 9% etiķa
4 tējk. cukura
1,5 tējk. sāls
1. Smalki saēvelētus kāpostus bļodā pārkaisi ar sāli, rūpīgi samaisi un atstāj uz 3 stundām, lai ievelkas.
2. Katrā burkā ieliec pa lauru lapai, 2–3 krustnagliņām, 5–6 melno piparu graudiņiem. Tad piepildi burku ar kāpostiem, viegli sastampā un pārlej ar marinādi.
3. Burkām uzliec vāciņus, pasterizē aptuveni 20 minūtes 85 grādu temperatūrā (0,5 l burkas), aizvāko un uz brīdi apgriez uz vāciņa.

* Marinēti kāposti ar pīlādžiem
Maigākai garšai parastā etiķa vietā der arī ābolu vai baltvīna etiķis, savukārt marinādi var bagātināt ar zaļumiem, piemēram, estragonu un pētersīļiem.
2 kg kāpostu
300–400 g pīlādžu
neliels mārrutka saknes gabaliņš

Marinādei:
1 l ūdens
100–120 ml 9% etiķa
50 g sāls
200–300 g cukura
 1. Notīrītus pīlādžus blanšē verdošā ūdenī 3–4 minūtes, strauji atdzesē aukstā ūdenī un notecini.
2. Saēvelētus kāpostus kopā ar pīlādžiem un šķēlītēs sagrieztu mārrutku pildi burkās un pārlej ar aukstu marinādi.
3. Burkām uzliec vāciņus, sterilizē aptuveni 20 minūtes, aizvāko un uz brīdi apgriez uz vāciņa.

Gardāk nav iespējams – pašu marinētu kāpostu recepte

Vienkāršie kāpostu salāti
Salātiem var pievienot gan ķimenes, gan kadiķogas, gan arī daiviņās sagrieztus ābolus.
2,5 kg kāpostu
500 g sīpolu
4 vidēji burkāni
120 g cukura
1,5 ēdk. Sāls
500 ml eļļas
300–500 ml 9% etiķa

1. Saēvelētus kāpostus samaisi ar sakapātiem sīpoliem un rupjās skaidiņās sarīvētiem burkāniem. Pievieno eļļu un etiķi, iemaisi sāli un cukuru un atstāj trīs diennaktis istabas temperatūrā. Ik pa laikam ar karotes kātu paspaidi, lai izdalās sula.
2. Pildi burkās, aizvāko un uzglabā aukstā pagrabā vai ledusskapī.

Žurnāls “100 Labi Padomi” / Foto: shutterstock


Komentāru noteikumi

SVARĪGĀKAIS