Apmācies, dūmaka
Rīga
Apmācies, dūmaka
LV RU
Sabiedrībā

Ģeologu asociācija: investīciju piesaistes aizsegā grib ierobežot zemes īpašnieku tiesības

 
12.novembris 2015  20:26

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzītā Koncepcija par zemes dzīļu izmantošanas tiesiskā regulējuma maiņu paredz būtiski ierobežot zemes īpašnieku likumīgās tiesības, taču tas tiek maskēts ar pamatojumu: „investīciju vides uzlabošanai”, pavēstīja Baltijas ģeologu asociācijas valdes locekle Marita Strādere.

Viņa pauda, ka koncepcijas esošajā redakcijā iztrūkst valsts ģeoloģijas un īpašumtiesību attīstības virziena, konkrētu aprēķinu par iespējamo ieguvumu un ietekmi uz valsts tautsaimniecību un ieņēmumiem valsts budžetā.

"Nav veikta pietiekama Latvijas zemes dzīļu apzināšana un apraksts, vispār nav apskatīts jautājums par specifisku derīgo izrakteņu izmantošanas jautājumiem, piemēram, gāzveida vielu un ģeotermālās siltumenerģijas īpatnībām, to īpašumtiesībām, iegūšanu un uzglabāšanu. Tāpat nav apskatīts jautājums par zemes dzīļu izmantošanu saistībā ar zemes virsmu. Visas derīgo izrakteņu grupas ir nepamatoti vienādotas, neņemot vērā to, ka katrai ir savas specifiskās ģeofiziskās īpašības, ieguves tehnoloģijas un uzglabāšana apstākļi," tā Strādere.

Tāpat asociācijas pārstāve akcentēja, ka koncepcijā netiek analizēti zemes dzīļu izmantošanas aspekti, kas būtu pilnveidojami, lai radītu komersantiem un investīcijām labvēlīgu vidi. Nav izvērtēti citi pasākumi, piemēram, citu normatīvo aktu grozījumi, potenciālo investīciju piesaistei. Viņas skatījumā piedāvātajā koncepcijas redakcijā nav arī izstrādāts kompensāciju mehānisms zemes dzīļu īpašniekiem zemes atsavināšanas vai ierobežotas lietošanas dēļ.

"Nerodas pārliecība, ka iespējamais ekonomiskais labums pārsniegtu izdevumus, ko valstij būtu jāsamaksā zemes īpašniekiem. Ikviens zemes īpašnieks tiks pakļauts savu īpašumtiesību brīvas izmantošanas ierobežojumiem," pauda Strādere.

BNS


Komentāru noteikumi

SVARĪGĀKAIS