Apmācies, neliels sniegs
Rīga
Apmācies, neliels sniegs
LV RU
Kultūra

Fonds "Mākslai vajag telpu" piedāvā sarunu par mākslu ar Inesi Indāni

 
04.decembris 2015  15:51

Fonds "Mākslai vajag telpu" izveidojis video stāstu sēriju par Pēckara un mūsdienu mākslas muzeja nepieciešamību, kā arī par mākslas nozīmi cilvēku dzīvē. Video sēriju papildina saruna ar zīmolvedi Inesi Indāni.

Zīmolvede Inese Indāne.

Zīmolvede Inese Indāne.

Inese Indāne ir pārliecināta, ka atšķirībā no mūsu ikdienas ritma, kur ir lineārais laiks, telpā kurā ir māksla valda sakrālais laiks. Cilvēks atrodoties šādā telpā pārvēršas, jo nokļūst citā vērtību pasaulē. Skatītājs iepretim mākslas darbam iegūst bijības pilnas attiecības.

“Manuprāt, Rīgā muzeji ir par maz, sevišķi tādi, kas būtu tendēti un fokusēti uz nākotni, kam būtu vēlme saglabāt priekš nākamajām paaudzēm kādu vēstījumu tieši no šī laika,” saka Inese Indāne. Mēs reizēm esam pārlieku fokusēti uz pagātni vai nākotni. Bet kas fiksē to, kas notiek šobrīd? Kā mēs varēsim mūsdienu mākslu nodot nākošajām paaudzēm? Inese uzdod šos retoriskos jautājumus aicinot paraudzīties uz šo situāciju ar lielāku atbildību, jo “muzejs - tā ir ne tikai nepieciešamība, tā ir mūsu atbildība. Nevis tikai savā priekšā, ber arī visu nākamo paaudžu priekšā.” 

Domu, ka Pēckara un mūsdienu mākslas muzejs varētu atrasties pašreizējā RTU ēkā, Kaļķu ielā 1, Inese vērtē ļoti pozitīvi, jo primāri ir jāapdzīvo vide, kas jau ir, piešķirot esošajām ēkām jaunu elpu, nevis jāceļ tikai jaunas. Indāne saredz, ka pateicoties atrašanās vietai, šis muzejs veidotu labu dialogu un kontekstu gan ar Okupācijas muzeju, gan pārējo apkārtējo vidi un rezultātā izveidotos ļoti spēcīgs vaibsts pilsētas sejā.

Cilvēki nereti jautā vai vajadzīga atsevisšķa telpa mākslai. Inese Indāne ir viennozīmīgi pārliecināta, ka jā. Jo tā ir cieņa pret mākslu un vietu, kur Tu atrodies un iespējams tas mums visiem ļaus ar lielāku cieņu izturēties pašiem pret sevi un savu telpu. 

Video tapis sadarbībā ar Rīgas Brīvostas pārvaldi.
Fonds “Mākslai vajag telpu” tika dibināts ar mērķi panākt Pēckara un mūsdienu mākslas muzeja uzcelšanu Rīgā. Kā vispiemērotāko vietu šādam muzejam fonds saredz RTU ēku Kaļķu ielā 1. Muzeja pamatfunkcijas būs veicināt Latvijas mākslas procesu aktivitāti, valsts konkurētspējas un nācijas identitātes stiprināšanu, tūrisma industrijas un mākslas izglītības attīstību, kā arī integrētas kultūras telpas izveidošanu Rīgā kā Baltijas kultūras galvaspilsētā. Iniciatīvas uzsācēji uzskata, ka mūsdienu mākslas muzeja izveidošana ir valsts prestiža jautājums, viens no valsts identitātes simboliem, kas liecina par nācijas kultūras pašapziņas līmeni.Regīna Zommere 


Komentāru noteikumi

SVARĪGĀKAIS