Apmācies
Rīga
Apmācies
LV RU
Pasaulē

Ļoti tievām modelēm Francijā liks uzrādīt ārsta izziņu, vai viņas ir veselas (16)

 
18.decembris 2015  13:50

Francijas parlamenta apakšpalāta ir pieņēmusi likumprojektu, kas paredz, ka ļoti tievām modelēm ir jāuzrāda ārsta izziņa, kurā apstiprināts, ka viņas ir veselas, bet žurnāliem, kas apstrādā fotogrāfijas, izmainot modeles siluetu, būs jānorāda, ka tās ir "pielabotas".

Pa kreisi: Francijas modele Izabella, kuras dzīve traģiski aprāvās. Pa labi - 16 gadus veca modele, kura pērn šokēja Dāniju: tik tieva cilvēka attēlu uzlika uz žurnāla vāka.

Pa kreisi: Francijas modele Izabella, kuras dzīve traģiski aprāvās. Pa labi - 16 gadus veca modele, kura pērn šokēja Dāniju: tik tieva cilvēka attēlu uzlika uz žurnāla vāka.

Likums nosaka, ka modelēm ir jāsaņem ārsta izziņa, ka viņu veselības stāvoklis ir "novērtēts, jo īpaši pēc ķermeņa masas indeksa, kā atbilstošs profesijas pienākumu veikšanai".

Likuma pārkāpējus varēs sodīt ar sešu mēnešu cietumsodu un 75 tūkstošu eiro sodanaudu.

Deputāti arī nobalsoja par to, ka modeļu attēliem, kas ir izmainīti, lai "to siluets kļūtu šaurāks vai platāks", ir jāpievieno norāde "pielabots".

Sākotnējais likumprojekts izraisīja protestu vilni modes aprindās, jo tajā bija paredzēts noteikt minimālo ķermeņa masas indeksu modelēm. Ķermeņa masas indekss ir ķermeņa tauku rādītājs, kas veidots kā auguma un svara attiecība.

Tomēr beigās Francijas parlamenta deputāti vienojās ļaut ārstiem noteikt, vai modele nav pārāk tieva, ņemot vērā dažādus kritērijus, tostarp vecumu, dzimumu un ķermeņa formu.

Sākotnējā likumprojekta versijā par mudināšanu uz pārlieku tievumu tika paredzēts līdz vienam gadam ilgs cietumsods. Šī norma bija vērsta pret vietnēm, kuras, kā tiek uzskatīts, veicina anoreksijas vai bulīmijas izplatību, jo īpaši pusaudžu vidū. Tomēr ceturtdien Francijas parlamenta apakšpalātas pieņemtajā likumā šī norma nav ietverta.

Aplēses liecina, ka Francijā ir 30-40 tūkstoši cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir pusaudži, cieš no anoreksijas, kas ir ēšanas traucējumi, kuri var izraisīt nāvi. Pirms dažiem gadiem vispārēju sašutumu izraisīja modele Izabella, kuras dzīve  beidzās pāragri anoreksijas dēļ.

Izabellas Karo (1980-2010) iespaidā Francijā grib aizliegt kārnu modeļu izmantošanu


BNS/Foto: No "Izdevniecības Rīgas Viļņi" arhīva


Komentāru noteikumi

SVARĪGĀKAIS