Apmācies, stiprs lietus
Rīga
Apmācies, stiprs lietus
LV RU
Sabiedrībā

Latvijā pirmo reizi konstatēta bīstama alkšņu slimība (3)

 
01.februāris 2016  23:45

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā paraugos atrasta bīstama, alkšņu slimību izraisoša sēne "Phytophthora alni", informēja VAAD pārstāvji.

Alkšņu slimību izraisoša sēne "Phytophthora alni" ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta.

Alkšņu slimību izraisoša sēne "Phytophthora alni" ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta.

Minētā slimība ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta.

"Phytophthora alni" izraisa alkšņu nopietnu saslimšanu. Biežāk tiek inficēts melnalksnis, retāk - baltalksnis.

Kā norāda VAAD, slimības galvenie izplatīšanās veidi ir ar ūdeni un stādāmo materiālu. Upju ūdens pārnes bīstamās sēnes sporas vai mizu un koksnes gabaliņus ar patogēna micēliju. Inficēšanos var arī sekmēt, ja koki aug pārplūstošās vietās. Savukārt stādaudzētavās un apstādījumos slimību var izplatīt ar stādāmo materiālu un ūdeni, ko izmanto augu laistīšanai.

Slimības raksturīgie simptomi ir mazāka izmēra lapu veidošanās inficētajiem kokiem. Vērojama arī lapu dzeltēšana un koku vainagu izretināšanās. Savukārt uz stumbru mizas, tuvāk zemei, veidojas melni, nekrotiski plankumi, kas var izplesties pat divu līdz trīs metru augstumā. Infekcijai pastiprinoties, koki vairumā gadījumu aiziet bojā.

Melnalkšņa koksni izmanto mēbeļrūpniecībā un finiera ražošanā. Baltalkšņa koksni parasti izmanto taras dēlīšu ražošanai un arī kā kurināmo zivju un gaļas kūpinājumu izgatavošanai.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes aplēsēm 2014.gadā Latvijā baltalksnis aizņēma 309 600 hektārus, bet melnalksnis - 183 400 hektārus zemes.

Sižets par alkšņu slimību izraisošo sēni "Phytophthora alni" - video:LETA/Foto: Ekrānuzņēmums no video


Komentāru noteikumi

SVARĪGĀKAIS