Apmācies
Rīga
-2°
Apmācies
LV RU
Mājas aptieciņa

Placebo iedarbojas pat tad, ja mēs par to zinām (3)

 
15.februāris 2016  08:30

Placebo ir visspēcīgākais ārstēšanas līdzeklis, kāds vien atklāts. Lai gan tam nav nekādas fiziskas ietekmes, tas ir teju tikpat efektīvs kā lielākā daļa medikamentu, turklāt palīdz dažādos gadījumos. Kādā jaunā pētījumā atklāts, ka tas iedarbojas pat tad, ja mēs zinām, ko liekam mutē.

Zinātnieki secinājuši, ka placebo efekts iedarbojas, ja cilvēks tic šāda veida ārstēšanai un ir pieredzējis veiksmīgu rezultātu.

Zinātnieki secinājuši, ka placebo efekts iedarbojas, ja cilvēks tic šāda veida ārstēšanai un ir pieredzējis veiksmīgu rezultātu.

Parasti klīniskajos pētījumos dalībniekiem neatklāj, vai viņi lieto placebo tableti vai īstas zāles. Turpretim, ja cilvēki to zina, ir jāiziet četri “ārstēšanas kursi”, līdz placebo iedarbojas. Kā skaidro pētnieki no Kolorādo universitātes Bolderā, acīmredzot mums ir nepieciešams laiks, lai nonāktu pie pārliecības, ka iedarbojas arī placebo tablete.
Placebo nesniedz efektu uzreiz, bet pēc ceturtā lietošanas kursa sāpes patiešām sāk samazināties.
Zinātnieki secinājuši, ka placebo efekts iedarbojas, ja cilvēks tic šāda veida ārstēšanai un ir pieredzējis veiksmīgu rezultātu. Ja reiz tā ir noticis, smadzenes to pieņem kā patiesu notikumu – pat tad, ja zinām, ka lietojam placebo.
Pie šādiem secinājumiem pētnieki nonāca pēc eksperimenta, kura laikā dalībnieku apakšdelmu tuvumā novietoja apsildes elementu. Pēc tam sakarsusī vieta tika “ārstēta” ar atvēsinošu gēlu, kas patiesībā bija vazelīns, kam pievienota zila krāsviela.

Žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta" / Foto: Shutterstock


 


    Komentāru noteikumi

    SVARĪGĀKAIS