Apmācies, neliels sniegs
Rīga
Apmācies, neliels sniegs
LV RU
Pasaulē

Vesela pilsēta vēlas "aizbēgt" no Austrumvācijas

 
19.februāris 2016  20:53

Vesela Tīringenes pilsēta vēlas izstāties no kreiso ekstrēmistu partijas "Die Linke" ("Kreisie") pārvaldītās federālās zemes un pievienoties kaimiņos esošajai Bavārijai, taču paši pilsētnieki apgalvo, ka to izraisījuši ekonomiski, nevis politiski iemesli.

Tīringenē esošā Zonneberga, kur mīt 24 000 iedzīvotāju, atrodas tikai akmens sviediena attālumā no Bavārijas robežas, un pilsētas tēvi vēlas, lai Bavārijas teritorija tiktu paplašināta vairāk uz ziemeļiem, ietverot arī Zonnebergu.

Tīringene 2015.gadā kļuva par pirmo Vācijas federālo zemi, kur pie varas nonākusi partija "Die Linke", kas savulaik izveidojās, apvienojoties kādreizējās Austrumvācijas komunistiem, Rietumvācijas kreisajiem radikāļiem un populistiski noskaņotajiem pārbēdzējiem no sociāldemokrātu (SPD) rindām.

Tomēr Zonnebergas mēra vietnieks Heiko Foigts sarunā ar tīmekļa izdevumu "The Local" uzsver, ka iecere grozīt robežas radusies ekonomisku un kulturālu, nevis politisku cēloņu rezultātā.

"Zonneberga atrodas urbānā ķēdē, kas ietver Koburgu, Neištati un Zonnebergu," skaidro Foigts. "Šajā metropolē ir 100 000 iedzīvotāju, taču Bavārijas un Tīringenes robeža to sašķeļ divās daļās."

Vairums ekonomisko attiecību Zonnebergu saista ar dienvidos esošo Vācijas bagātāko federālo zemi, nevis ar Tīringeni, norāda mēra vietnieks, piebilstot, ka problēmas un iespējas, kas saistītas ar tūrismu, infrastruktūru un ikdienā uz un no darba ceļā esošajiem iedzīvotājiem, Zonnebergai ir kopīgas ar kaimiņos esošo Bavāriju.

Tagad situācija saasinājusies, jo Tīringenes reģionālā valdība Erfurtē vēlas grozīt zemes iekšējās robežas, atņemot Zonnebergai neatkarīga apgabala statusu un pakļaujot to Zūlai, kas atrodas 50 kilometrus uz ziemeļrietumiem.

Tomēr Zonnebergu ar Bavāriju nesaista vienīgi ekonomika.

Pilsēta savulaik atradās Frankonijas hercogistē, kuras teritorija joprojām veido vēsturisko Frankonijas novadu, kam ir raksturīga kultūra un dialekts, kurā arī runā zonneberģieši, kas nelieto Tīringenē pamatā izplatīto sakšu dialektu.

Zonnebergu no pārējiem frankonišiem pēc Otrā pasaules kara atšķēla Dzelzs priekškars, taču kopš Berlīnes mūra krišanas viņi pielikuši lielas pūles, lai atjaunotu zaudētos kultūras sakarus, norāda Foigts, piebilstot, ka pilsētas pievienošana Zūlas apgabalam sagrautu līdzšinējo veikumu.

Taču nebūt ne visi zonneberģiešu ieceri uztver ar sapratni.

Laikraksts "Süddeutsche Zeitung" norāda, ka, atrodoties komunisma jūgā, Zonnebergas iedzīvotājiem esot izveidojusies arī spēcīga austrumvāciešu identitāte.

"Lai gan daudziem, iespējams, ir saikne ar Frankoniju, ir grūti noticēt, ka viņi sevi saista ar Bavāriju, Oktoberfesta un Alpu ainavu zemi," raksta Minhenē iznākošā avīze.

LETA


    Komentāru noteikumi

    SVARĪGĀKAIS