Apmācies, dūmaka
Rīga
Apmācies, dūmaka
LV RU
Bizness un ekonomika

Finanšu ministrija: janvārī mazumtirdzniecība turpina pieaugt, taču izaugsmes temps kļuvis mērenāks (2)

 
29.februāris 2016  18:51

2016. gada pirmais mēnesis mazumtirdzniecībā iesācies mēreni, uzrādot apgrozījuma kāpumu 3% apmērā salīdzinājumā ar pērnā gada janvāri, liecina Centrālās statistikas pārvaldes šodien publicētie dati. Lai arī šis pieaugums pārsniedz iepriekšējo divu mēnešu sniegumu, tas ir par 1,9 procentpunktiem zemāks nekā 2015. gada kopējā mazumtirdzniecības izaugsme.

Šogad, līdzīgi kā 2015. gadā, mazumtirdzniecību turpinās veicināt iedzīvotāju ienākumu pieaugums.

Šogad, līdzīgi kā 2015. gadā, mazumtirdzniecību turpinās veicināt iedzīvotāju ienākumu pieaugums.

Šā gada janvārī mazumtirdzniecība ar pārtikas precēm palielinājās vien par 1,1%, salīdzinot ar 2015. gada janvāri. Savukārt nepārtikas preču tirdzniecība, ieskaitot degvielu, gada griezumā pieauga par 4,4%.
Noderīga ziņa? Padalies! Twitter Facebook Draugiem

Starp nepārtikas preču grupām straujākie pieaugumi janvārī salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi fiksēti tirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (+23,6%), informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu, lietotu preču, kā arī apģērbu un apavu tirdzniecībā (kāpums par attiecīgi 19,9%, 18,3% un 17,9%).

Toties lielākie apgrozījuma kritumi janvārī gada izteiksmē reģistrēti tirdzniecībā stendos un tirgos (-19,7%), grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu tirdzniecībā (-18,9%) un pulksteņu un juvelierizstrādājumu tirdzniecībā (-8,4%). Trešo mēnesi pēc kārtas samazinājusies auto degvielas mazumtirdzniecība, taču šoreiz krituma apmērs bijis pavisam neliels (-0,3%). Gada izteiksmē degvielas tirdzniecība samazinājusies saistībā ar augsto pērnā gada bāzi, jo salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi degvielas apgrozījums janvārī pieauga par 3,5%.

Šogad, līdzīgi kā 2015. gadā, mazumtirdzniecību turpinās veicināt iedzīvotāju ienākumu pieaugums. Pērn tika fiksēts spēcīgs darba samaksas kāpums, bruto darba algai pieaugot par 6,8% salīdzinājumā ar 2014. gadu, t.sk. ceturtajā ceturksnī – par 7,4%. Turklāt, ņemot vērā pagājušā gada vājo inflāciju, reālā bruto darba samaksa pērn pieaugusi par 6,6%. Arī šogad sagaidāms darba samaksas kāpums, un saskaņā ar Finanšu ministrijas izstrādātajām prognozēm tas veidos 5,5%. Turklāt iedzīvotāju tēriņus varētu sekmēt arī kreditēšanas pieaugums mājsaimniecībām, 2015. gadā jaunajiem izsniegtajiem kredītiem šajā segmentā palielinoties par 20%.

Jaunākie Eiropas Komisijas apkopotie Ekonomikas sentimenta indeksa rādītāji demonstrē pārliecinošu Latvijas mazumtirgotāju konfidences uzlabošanos, šā gada februārī uzrādot augstāko līmeni kopš pērnā gada sākuma. Īpaši labs novērtējums fiksēts jautājumā par sagaidāmajiem pasūtījumu apjomiem un uzņēmējdarbības aktivitāti nākamajos trīs mēnešos. Turklāt jau trešo mēnesi pēc kārtas uzlabojas arī patērētāju noskaņojums, tai skaitā attiecībā uz finansiālo stāvokli un vispārējo ekonomisko situāciju turpmākajos 12 mēnešos. Šie dati liecina par labām tirdzniecības un iekšējā pieprasījuma attīstības perspektīvām 2016. gada pirmajā ceturksnī, kā arī saskan ar Finanšu ministrijas prognozi par privātā patēriņa izaugsmes turpināšanos šogad.

Regīna Zommere / Foto: Ieva Čīka/LETA


    Komentāru noteikumi

    SVARĪGĀKAIS

    Nav ziņu šajā kategorijā.