Apmācies, stiprs lietus
Rīga
Apmācies, stiprs lietus
LV RU
Jaunumi

Zinātnieki apstiprina mūsu aizdomas: iepirkšanās tiešām dara laimīgāku (11)

 
09.jūnijs 2016  14:58

Sievietes nereti iepērkas pēc smagas dienas, lai ar kādu nieciņu uzlabotu sev garastāvokli. Arī tu droši vien kādreiz esi to pamēģinājusi. Tagad zinātnieki atklājuši, ka sava daļa patiesības tur ir.

Tiesa, bieži iepirkšanās ir vien līdzeklis, ar ko novērst domas no problēmām - lai nebūtu tās jārisina.

Tiesa, bieži iepirkšanās ir vien līdzeklis, ar ko novērst domas no problēmām - lai nebūtu tās jārisina.

Mičiganas universitātes zinātnieki norāda, ka iepirkšanās mazina bēdas, ziņo Huffingtonpost.com. „Skumjas cieši saistītas ar sajūtu, ka ārēji faktori ietekmē to, kā izvērsīsies mūsu dzīve,” viņi skaidro savā pētījumā. Savukārt iepirkšanās atjauno pārliecību, ka dzīvē viss ir tavās rokās. Eksperimenta dalībnieki tika sadalīti divās grupās. Vieni patiešām pirka jaunas lietas, bet otri tikai aplūkoja veikalu piedāvājumu. 79% pircēju atzina, ka izjūt lielāku kontroli pār savām izvēlēm, turpretī tikai 2% skatlogu pētītāju varēja teikt to pašu. Tie cilvēki, kuri iepirkās, jutās mazāk skumji kā iepriekš.

Protams, pētījuma rezultātus var apstrīdēt. Skumjām ir dažādi iemesli – kamēr vieni pārdzīvo bezspēcības izjūtas dēļ, citus skumdina atšķirīgas lietas. Taču pie līdzīgiem secinājumiem nonākts arī citos pētījumos. Pensilvānijas štata universitāte atklāja, ka tā saucamā iepirkšanās terapija atstāj ilgstošu, labvēlīgu iespaidu uz noskaņojumu.

Netrūkst arī pretēju viedokļu. Eksperimentos izrādījies, ka iepirkšanās rada papildus stresu, un it īpaši to izjūt materiālistiski cilvēki. Tie, kuri tiecas pēc finansiālas labklājības un jaunām mantām, pēc naudas tērēšanas nebūt nejūtas laimīgāki.

Taisnība droši vien ir kaut kur pa vidu. Bieži vien iepirkšanās ir tikai viena no daudzajām lietām, ar ko novērst domas no problēmām. Interneta vietnes „Huffington Post” pētījumā atklājās, ka cilvēki, kuri stresa situācijās nomierina nervus ar iepirkšanos, ir arī stresa „apēdāji”. Citiem vārdiem sakot, viņi cenšas izvairīties no problēmu risināšanas, koncentrējoties uz ko citu. Cik ilgi gan iespējams bēgt no savām problēmām? Agri vai vēlu tās tik un tā būs jārisina.

Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock


    Komentāru noteikumi

    SVARĪGĀKAIS