Apmācies, neliels sniegs
Rīga
Apmācies, neliels sniegs
LV RU
Esi vesels

Radioķirurģija ar "CyberKnife" – kāpēc ārsti šo iespēju noklusē

 
02.augusts 2016  08:00

Iespēja ārstēt ļaundabīgus un labdabīgus audzējus bez sāpēm, bez ķirurģiskas iejaukšanās, minimāli ietekmējot veselos audus, bez palikšanas slimnīcā, bez rehabilitācijas nepieciešamības pēc terapijas, ar iespēju nepārtraukt ierasto dzīves ritmu ir katra pacienta sapnis. Kāpēc tad ārsti par šo iespēju klusē?! – Viņi vienkārši nezina vai arī ir pārāk konservatīvi, lai mainīto pierasto lietu kārtību.

Radioķirurģija ar "CyberKnife" – kāpēc ārsti šo iespēju noklusē

Ja ārsti šo metodi būtu pacientiem ieteikuši ātrāk, iespējams, būtu aiztaupīts daudz ciešanu, ko nes līdzi tradicionālā audzēju terapija – ķirurģija, starošana un ķīmijterapija. Būtu iespējams iznīcināt audzējus, kurus līdz šim uzskatīja par neārstējamiem. Tādus, kas atrodas operācijai nepieejamās vietās, piemēram, dziļi smadzenēs, skriemeļos tuvu muguras smadzenēm vai aknās, plaušās un citur. Vai gadījumā, kad visas līdz šim veiktās metodes savus resursus jau izsmēlušas.

Kopš pērnā gada novembra Siguldas slimnīcā darbojas Stereotaktiskās* radioķirurģijas** centrs ar pasaulē modernāko jaunākās paaudzes robotu CyberKnife® M6. Tā ir mūsdienīga alternatīva tradicionālajām ķirurģiskajām metodēm, kas ļauj iznīcināt patoloģiskus veidojumus organismā – ļaundabīgus un labdabīgus audzējus, atsevišķas asinsvadu anomālijas tradicionālai operēšanai nepieejamās vai grūti pieejamās vietās.

Skepse liek nogaidīt

Vladislavs Buriks, neiroradioķirurģijas eksperts, neiroķirugs asociētais profesors, sešu gadu laikā ar šo metodi palīdzējis vairāk nekā 1000 pacientiem Ukrainā.

„Ārsti ļoti godprātīgi un atbildīgi izturas pret pacientu. Katru dienu internetā parādās informācija par simtiem brīnummetožu, taču 99% no tām neattaisno cerības. Ir nepieciešama lielāka pieredze ne tikai par ārstēšanas metodi kā tādu, bet arī par to, kā turpinās pacienta atlabšana. Pirms sešiem gadiem, kad Ukrainā sākām ar šo Kibernazi strādāt, ārstu skepse bija līdzīga, taču, uzkrājoties informācijai, ārsti aizvien biežāk sāka sūtīt pacientus uz konsultācijām un procedūrām.

Metode nav jauna, bet mūsu reģionā maz zināma, jo bijusi ierobežoti pieejama. Tā izstrādāta Stenfordas universitātē 1994. gadā. Pirmās paaudzes CyberKnife® iekārtas pacientus sākušas ārstēt jau 1999. gadā ASV, bet Eiropā kopš 2002. gada Itālijā un kopš 2003. gada Vācijā. Šobrīd Siguldas radioķirurģijas centrs ir modernākais Austrumeiropā.

Diemžēl jāsaka – arī šī metode nav panaceja – neder jebkurā gadījumā. Ir diagnozes, kuru gadījumā var palīdzēt 98% pacientu. Ja audzējs ir atbilstošs šai metodei un sākts ārstēt laikus, iespējama pilnīga izārstēšanās – par to esmu pārliecinājies, turpinot novērot kopš 2009. gada ārstētos pacientus. Diemžēl ir gadījumi, kad audzējs jau ir tik liels, ka var palīdzēt tikai daļēji, un arī tas atvieglo slimnieka stāvokli.”

Meklējiet zinošus ārstus!

Par laimi, ir ārsti, kuri pārzina Kibernaža iespējas un jau daudzus gadus savus pacientus ir sūtījuši arī uz ārzemju CyberKnife® klīnikām. Latvijā tāds ir neiroķirurgs profesors Igors Aksiks no Rīgas 1. slimnīcas, bet Lietuvā – neiroķirurgs Arturas Šitkauskas.

Uz konsultācijām Latvijā par radioķirurģijas piedāvātajām iespējām, izmantojot CyberKnife M6, ir iespējams pieteikties Rīgā, Siguldā un Liepājā, kur mūsu speciālisti – onkologi radiologi Dace Saukuma (Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja) un Māris Mežeckis, izmantojot profesora Vladislava Burika lielo praktisko pieredzi, ir gatavi palīdzēt un risināt jūsu veselības problēmas, bet Lietuvā konsultācijas pieejamas Viļņā pie neiroķirurga Arturas Šitkauskas un onkologa radiologa Darius Norkus. Protams, jebkurā laikā iespējams organizēt arī virtuālu konsultāciju pacientam no jebkuras pasaules malas, nosūtot iepriekšējo izmeklējumu datus uz mūsu mājaslapu. Mūsu ārsti ir gatavi sniegt konsultācijas latviešu, lietuviešu, krievu, angļu un ukraiņu valodā.

Kā darbojas CyberKnife®?

Cilvēks procedūras laikā mierīgi guļ uz terapijas galda, un ap viņu pēc noteiktas shēmas kustas un raida precīzus staru kūļus CyberKnife® kustīgā daļa – lineārais paātrinātājs, kas uzmontēts uz robotizētas “rokas” tā, lai staru krustpunkts būtu tieši audzēja audos. Apkārtējos audos, caur kuriem ir gājis viens stars, izmaiņas ir tuvu nullei, bet krustpunktā iedarbība summējas. CyberKnife® var šaut staru kūļus uz iznīcināmo vietu no 1200 dažādiem leņķiem. Jaunākajai iekārtai ir apbrīnojama precizitāte – līdz milimetra desmitdaļām.

Šī metode visveiksmīgāk iznīcina veidojumus, kas nav lielāki par trijiem centimetriem, bet atsevišķos gadījumos – līdz pieciem, sešiem centimetriem.

Atšķirībā no GammaKnife smadzeņu radioķirurģijas nav nepieciešams stereotakses rāmis – masīvi metāla gredzeni ap galvu, kurus uzliek (ar platīna skrūvēm ieskrūvējot galvaskausā) pirms ārstēšanas, kad veic sagatavošanos terapijai. CyberKnife radioķirurģijai pietiek vien ar īpaši vieglu galvas masku, kas pacientam palīdz noturēt galvu nekustīgi. Savukārt audzējus ķermenī robotizētā iekārta izseko izmantojot speciālus marķierus.

* Stereotakse – no grieķu vārda stereo – telpisks un latīņu vārda tactus – pieskarties.

Stereotaktiskās operācijas – kad mediķi iedarbojas uz telpiski precīzi definētiem objektiem.

** Radioķirurģija – metode, kad ķirurģijai līdzīgu efektu panāk bez grieziena, bet ar precīzi tēmētu starojumu.

Pacienti droši var zvanīt pa mūsu centra tālruni +371 20270077 – viņus laipni uzklausīs mūsu centra administratore. Iepriekš veiktos medicīnisko izmeklējumu rezultātus var nosūtīt elektroniski pa e-pastu info@cyberknife-sigulda.com vai izmantojot mājaslapas www.cyberknife-sigulda.com datu ielādes formu, lai mūsu centra ārsti var nekavējoties iepazīties ar situāciju un sniegt tūlītēju palīdzību.
 

Radioķirurģija ar CyberKnife


Mammas nauda mani ārstē

„Man ir divi bērni, un es ļoti gribu dzīvot!” saka 48 gadus vecā Jolanta no Kauņas. Viņas nesen mirusī māte meitai atstāja naudu, ar kuras palīdzību uzveikt smadzeņu vēzi. Izšķirošā procedūra notika šā gada sākumā Siguldā.

Jolanta viena audzina savu 8 gadus veco meitu un 14 gadu veco dēlu. 2012. gadā viņa smadzenēs atklāja vēzi trešajā stadijā. Tradicionāli sekoja operācija, starošana un ķīmijterapija. Tā ir smaga ārstēšana, jo sevišķi smadzeņu operācija. Sekas pēc plašās operācijas Jolantai bija zudusī redze kreisajā acī un dažādi citi traucējumi.

Divus gadus pēc pirmās operācijas ārsti atklāja, ka smadzenēs izveidojies jauns vēža perēklis. To ārstējot, pusotra gada laikā tika izieti 17 ķīmijterapijas kursi. Diemžēl audzējs turpināja palielināties, un mediķi Jolantai prognozēja šai saulē vien trīs mēnešus ilgu dzīvošanu un vairs nekā nedarīja.

Jolantai sāpēja galva, mocīja slikta dūša, un ikdienā bija aizvien grūtāk. Audzējs jau bija vairāk nekā divus centimetrus liels

„Man ir divi bērni, un es ļoti gribu dzīvot!” saka Jolanta. Viņas mamma īsi pirms savas nāves pārdeva dzīvokli pilsētas centrā un ar pārliecību teica, ka meitai viss būs labi, ka viņa atgūs veselību. Par to, kā tas tieši varētu notikt, Jolantai pirmā nojausma radās, dzirdot televīzijas raidījumu par jaunu ārstniecības metodi, par ko stāstīja viens no Lietuvas labākajiem neiroķirurgiem Dr. Arturas Šitkauskas. Pēc raidījuma Jolanta devās uz Viļņu, uzmeklēja ārstu un uzzināja par šīm iespējām vairāk. Viņas audzēja veids bija piemērots ārstēšanai ar CyberKnife®.

Lai gan Jolantai bija pienācis laiks Lietuvā veikt tradicionālo jaunā audzēja apstarošanu, tomēr viņas radioloģe bija saprotoša un novilcināja apstarošanu, lai varētu izmantot CyberKnife®. Jau februārī Jolanta devās uz moderno procedūru Latvijā.

„Man ļoti patika Siguldā. Gan pati pilsēta, bet jo īpaši Siguldas slimnīcas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs. Laipnība ir fantastiska. Es atceros, kā pirms procedūras man piedāvāja tēju. Tomēr vēl to nepaguvu izdzert, kad bija jāguļas uz procedūru galda. Centos visu šo laiku gulēt pēc iespējas mierīgāk, lai procedūra labāk izdotos. Liels bija mans pārsteigums, kad pēc procedūras mani gaidīja svaigi sagatavota tēja,” priecīgā aizkustinājumā atceras Jolanta un piekodina, lai rakstā pieminu tēju.

„Biju iedomājusies, ka šajos gados tik ierastās galvassāpes pēc procedūras uzreiz būs prom. Bet tik skaisti nebija. Galva gan sāpēja, bet daudz mazāk nekā pirms tam,”atzīst sieviete.

“Pēc procedūras jutos ļoti priecīga. Man tik ļoti negribējās otro operāciju. Paldies manai mātei – viņa ārstē mani pat pēc savas nāves ar savu atstāto naudu. Viņa par mani lūdza Dievu un solīja, ka viss būs labi. Esmu pārliecināta – tā arī būs, maija vidū Latvijā veiktās pārbaudes to apliecina.

Kā noris vēža ārstēšana ar Cyberknife®?

1.Pēc tikšanās ar ārstu pacienti dodas sagatavoties procedūrai – veikt izmeklējumus, kas ļaus precīzi plānot stereotaktisko radioķirurģijas procedūru.

2.Ja audzējs atrodas galvā, izgatavo īpašu termoplastisko masku, kas palīdz kibernazim precīzāk orientēties. Termoplastiskā maska ir moderna alternatīva stereotakses rāmim – smagam metāla gredzenam, kas ar titāna skrūvēm tiek pieskrūvēts pacienta galvaskausam jau pirms pēdējās izmeklēšanas un tiek noņemts tikai pēc operācijas vai procedūras beigām. Termoplastisko masku izgatavo no biezas plēves, kas, atdziestot uz pacienta galvas, to apņem. Tā ļoti precīzi fiksē galvu gan izmeklējuma laikā, gan CyberKnife® procedūras laikā un atšķirībā no smagā un neērtā metāla stereotakses rāmja ir ērta, un to uzvelk tikai pirms izmeklējuma un procedūras.

3. Ja audzējs atrodas pārējā ķermenī precīzai tā lokalizācijai tiek ievadīti speciāli zelta marķieri.

4. Pacientam veic magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas izmeklējumus, lai pēc šiem datiem ārsti varētu sagatavot katram pacientam individuālu CyberKnife® procedūras plānu.

5. Magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas rezultāti tiek savietoti vienā telpiskā attēlā, un ārsti plāno procedūru atzīmējot, kuriem audiem jāsaņem vislielākais starojums un kuri, gluži otrādi, visvairāk jāsaudzē. Medicīnas fiziķis veic aprēķinus un pārbauda plānu pirms procedūras. Pēc tam robotizētā iekārta realizē sagatavoto plānu.

6. Pirms procedūras ar masku pacienta galvu nofiksē.

7. Pacients procedūras laikā mierīgi guļ, bet ap viņu kustas un precīzus staru kūļus raida robotizētā CyberKnife® iekārta. Novērošanas kameras un mikrofoni ļauj sekot pacienta pašsajūtai un sazināties ar viņu procedūras laikā. Procedūras ilgums ir apmēram 35 minūtes.

8. Centra iekārtojums un procedūras telpas interjers rada mierīgu un optimistisku gaisotni.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA SRC Sigulda" / Publicitātes foto

    SVARĪGĀKAIS