Apmācies, neliels lietus, vājš smidzinošs lietus
Rīga
Apmācies, neliels lietus, vājš smidzinošs lietus
LV RU
Esi vesels

Plaušu karsonis un iekaisušas ausis vasarā. Iemesls, ko vecāki pat nenojauš

 
08.augusts 2016  11:40

Pēc atspirdzinošām peldēm un saldējuma ēšanas pat vasarā mazi bērni mēdz saslimt ar tipiskām ziemas kaitēm - ausu sāpēm, deguna blakusdobumu iekaisumiem vai pat plaušu karsoņiem. Nereti vecāki šīs nepatīkamās slimības vasarā saista ar bērna peldi aukstā ūdenī vai saaukstēšanos pēc karstumā apēsta saldējuma, taču patiesībā pie vainas ir pneimokoks.

Visbiežāk pneimokoks izraisa vidusauss un deguna blakusdobumu iekaisumus, pneimonijas.

Visbiežāk pneimokoks izraisa vidusauss un deguna blakusdobumu iekaisumus, pneimonijas.

Pneimokoku baktērijas mīt cilvēka rīklē, aizdegunē, elpvados un plaušās. To uzvedība bērna organismā var būt strauja un neprognozējama. Ja mazuļa imunitāte ir laba – bērns ir norūdīts, saņem labu uzturu, ir fiziski aktīvs, dzīvo svaigā gaisā, pneimokoks parasti neliek par sevi manīt.

Taču, ja imunitāte dažādu iemeslu dēļ pazeminās – bērns saaukstējas, gadās salīt vai nosalt, pneimokoks organismā sarosās un sāk vairoties, un bērns saslimst. Visbiežāk pneimokoks izraisa vidusauss un deguna blakusdobumu iekaisumus, pneimonijas, bet reizēm arī smagākas slimības - meningītu, sepsi jeb asins saindēšanos, retos gadījumos – pat sirds bojājumus, kaula smadzeņu un mīksto audu infekcijas.

Gandrīz simts veidi
Cilvēks, kas nēsā pneimokoku, parasti pats par to nemaz nezina. Izrādās, aizdegunē pneimokoks mājo 5 - 10% veselu pieaugušo un 20 - 40% veselu bērnu. Šķaudot, klepojot vai paspiežot roku, baktērija nokļūst pie jaunā saimnieka un var izraisīt saslimšanu. Pastāv vairāk nekā 90 pneimokoku veidi jeb serotipi, kas atšķiras pēc agresivitātes, izraisītās slimības smaguma, jūtības pret antibiotikām u.c.

Pētījumi visā pasaulē ir pierādījuši, ka bērnu vakcinācija būtiski samazina pneimokoku izraisīto saslimšanu risku.

Imunitāti svarīgi iegūt pēc iespējas agrāk
Pneimokoks visvairāk apdraud mazus bērnus līdz 2 gadu vecumam, kad saslimšanas, komplikāciju un arī mirstības risks ir visaugstākais. Tāpēc vakcinācija ir jāveic agrīni, lai iegūtu savlaicīgu imunitāti.

Vakcinācijas kurss ietver trīs potes, kas tiek veiktas 2, 4 un 12-15 mēnešu vecumā, nodrošinot imunitāti tieši pirmajos bērna dzīves gados. Valsts apmaksātā vakcīna pasargā pret desmit pneimokoku paveidiem, kas izraisa arī bērniem bieži sastopamos vidusauss iekaisumus, plaušu karsoņus un deguna blakusdobumu iekaisumus.

Mammamuntetiem.lv / Foto: Shutterstock


    Komentāru noteikumi

    SVARĪGĀKAIS