Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Šādos apstākļos cilvēki bija spiesti dzīvot.

Jelgavas pusē nolaupīti, mocīti un paverdzināti vientuļi cilvēki. FOTO: viņus turēja baisos apstākļos

Klausies ziņas sadarbībā ar:
112
2017. gada 30. janvārī 16:20 2017. gada 30. janvārī 16:20
 
(Ziņa papildināta plkst.16:51) Jelgavas pusē aizturēta noziedznieku grupa, kas vairāku gadu garumā nolaupījusi vientuļus cilvēkus, kuri regulāri sisti, turēti nebrīvē un šajā laikā iztukšoti viņu bankas konti, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Staļģevics pastāstīja, ka policijā pagājušā gada 1.jūnijā saņemts personas iesniegums par naudas izspiešanu. Jūlijā, veicot izmeklēšanas eksperimentu par naudas izspiešanu, aizturēta trīs personu grupa, tostarp, grupas organizators.

Kratīšanās Jelgavā un Jelgavas novadā policija atrada 29 svešas pases, 14 banku norēķinu kartes un invalīdu apliecības, kā arī šaujamierocis.

Izmeklēšanā noskaidrojies, ka grupējums bijis lielāks un to vadījis 1958.gadā dzimis vīrietis. Kopumā grupā ietilpa septiņi cilvēki - četri vīrieši, trīs sievietes, kas nodarbojās ne tikai ar naudas izspiešanu, bet arī neliela apjoma nelegāla alkohola un cigarešu tirdzniecību pārsvarā vientuļiem cilvēkiem.

Daļa pircēju palikuši noziedzniekiem parādā un tad noziedznieki viņiem atņēmuši banku norēķinu kartes, no kurām vēlāk izņemta nauda, piemēram, cietušo personu invaliditātes pabalsti. Lai turpinātu šādu rūpalu un katru mēnesi izņemtu cilvēku naudu, cietušos turpināja dzirdīt, tiem tika atņemtas pases, invaliditātes apliecības un viņi ieslodzīti divās ēkās Jelgavas novadā, kur fiziski ietekmēti un turēti antisanitāros apstākļos.

Cilvēkus, kuriem nauda bija jāsaņem pastā, noziedznieki veduši uz pasta nodaļām un nokontrolējuši, vai nauda tiek izņemta.

Četri no cietušajiem ēkās un grupas organizatora dzīvesvietā izmantoti kā vergi, kas bez atlīdzības veikuši dažādus sadzīves darbus, piemēram, rakšanu.

"Principā cilvēki tika speciāli dzirdīti, lai katru mēnesi varētu no viņiem saņemt pabalstus. Ja cilvēks atteicās dot naudu vai izteikt pretenzijas, tad viņi pārsvarā tika fiziski iespaidoti, kas noslēdzās ar viegliem vai vidēji smagiem miesas bojājumiem. Personu sišanā izmantotas koka nūjas un kastete. Bija gadījums, kad cilvēks vests uz mežu un tur iekaustīts. Tāpat cilvēki iebiedēti, lai viņi nevērstos pēc palīdzības. Pārsvarā tie bija vientuļi cilvēki, kuriem ģimenes locekļu tikpat kā nebija. Cilvēki tika turēti divās ēkās, kuras noziedznieki sauca par "pansionātu", kurā valdīja antisanitāri apstākļi ar netīrību, insektiem, kanalizācijas un siltā ūdens trūkumu. Šajās ēkās dzīvojuši līdz pat desmit cilvēkiem un viņiem piešķirts nedaudz nekvalitatīvas pārtikas, piemēram, makaroni un kauli. Žogs apkārt ēkām nebija, taču ļoti reti cilvēki atļāvās tās pamest. Bija pāris cilvēki, kas devās prom, taču viņi Jelgavā atkal tika atrasti, iekaustīti un atvesti atpakaļ," skaidroja policijas pārstāvis.

Grupējums darbojies trīs gadus un katram noziedzniekam bijusi sava loma. Sievietes pārsvarā nodarbojās ar naudas izņemšanu no cietušo kontiem. Kopumā grupai izdevies iegūt aptuveni 30 000 eiro.

Grupējumu tur aizdomās par 55 nozieguma epizodēm, lietā pagaidām apzināti 16 cietušie, taču patiesais cietušo skaits noteikti ir lielāks, jo daudzi no šāda statusa atteikušies. Noziedzniekiem tiek inkriminēti pārkāpumi pēc 12 Krimināllikuma pantiem. Organizētā grupa tiek turēta aizdomās par personu nolaupīšanu, cilvēktirdzniecību, izspiešanu, personu turēšanu nebrīvē, nelikumīgu kredītkaršu izmantošanu un vairākiem citiem smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem.

Cilvēku nolaupīšana pierādīta divos gadījumos, bet personu turēšana nebrīvē pierādīta četros gadījumos. Aizdomas par nāves gadījumiem policijai nav.

Grupas organizatoram un viņa "labajai rokai" kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, bet pārējām personām noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Organizators, kurš deviņdesmitajos gados bija tiesāts, oficiāli algotu darbu nav strādājis, bet pārvietojies ar glaunu apvidus automašīnu.

Šonedēļ lieta nodota kriminālvajāšanai Zemgales tiesas apgabala prokuratūrā, kurai būs jālemj vai uzrādīt apsūdzības.

LETA/Foto: Valsts policija 

Citi šobrīd lasa

Kaspars Dimiters kapos atklāj savu karam veltīto dziesmu albumu. FOTO 10
Einars Repše ar jauno draudzeni dodas lūkot ekspremjera debiju kino
Jaunais krievu riteņbraucējs par kara atbalstīšanu tiek izslēgts no aprites; vainīgi esot hakeri
Pievienot komentāru