Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pēdējos mēnešos Latgalē apgānīti vairāki latgaļu senkapi, iznīcinātas ap 1000 gadu vecas kultūras vērtības, nemaz nerunājot par morālo kaitējumu.

Latgalē masveidā apgāna senkapus. Zaudējumi – miljoniem eiro. VIDEO

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Novadu ziņas
2015. gada 5. martā 19:10 2015. gada 5. martā 19:10
 
Melno arheologu darbība pēdējos gados Latgalē ir kļuvusi nekontrolējama. Cerībā iegūt un pārdot senlietas arvien vairāk tiek izpostīti senkapi. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektori konstatē aizvien jaunus senkapu postījumus. Kopējais apgānīto senkapu skaits sasniedzis 300.

Šogad Latgales pusē jau fiksēts ceturtais gadījums, kad lielos apmēros tiek apgānīti kapi. Kā atzīst Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektori, diemžēl kapu apgānītāji paliek nesodīti, vēsta Latgales Reģionālā televīzija.


Ar lāpstu izraktas pusotru metru dziļas bedres un cilvēku kauli — tas ir viss, kas palicis pāri no 11. - 12. gadsimta Rikapoles senkapiem Rēzeknes novadā piecus hektārus lielajā platībā. Kultūras pieminekļu inspekcija izsaka aizdomas, ka šie un pirms mēneša apgānītie Daņilovkas un Loginu senkapi Viļakas novadā ir viena grupējuma darbs.

Mantrači, ar metāla detektoriem sirojot senkapos, meklē senās bronzas rotas, dzelzs cirvjus un šķēpa uzgaļus. Izraktais nereti tiek piedāvāts starptautiskās interneta tirdzniecības vietās ar anotāciju, ka tās ir „vikingu lietas”.

„Mēs neesam policija, pierādījumu vākšana ir policijas ziņā, lai strādā tālāk policija. Lai mēģina kopā salikt ar izrakumiem Viļakas pusē, jo, iespējams, viens un tas pats grupējums uzdarbojies arī šeit,” spriež Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Latgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste Evita Princova.

Latgalē pēdējā laikā ciniski izpostīti vairāki senkapi. Viļakas novadā Daņilovkas un Loginu senkapu kultūrvēsturiskajai vērtībai postījumu apmērs lēšams ap vienu miljonu eiro.

„Ja mēs salīdzinām šos senkapu postījumus, mēs domājam, ka tā ir viena grupa, kas strādā pēc vienas grupas pēdu nospieduma… bezkaunīgi, ka tas tiek izrakts. Diemžēl neviens (gadījums) nav atklāts, kaut arī policija tiek informēta, ir izmērījumi, bet pagaidām nevaram atklāt,” Latgales Reģionālajai televīzijai teica VKPAI Latgales reģiona nodaļas vadītāja Vilma Platpīre.

Policijas pārstāve Anastasija Laizāne skaidro, ka aizdomās turamās personas, kuras, iespējams, ir apgānījušas Daņilovkas senkapus, ir apzinātas un šobrīd tiek pārbaudīta visa policijas rīcībā esoša informācija. Savukārt par Rikapoles senkapu apgānīšanu ir uzsākta izmeklēšana.

VKPAI pieredze liecina, ka melno arheologu darbība vairs nav kontrolējama. Šogad divos  mēnešos jau ir konstatēti četri liela izmēra senkapu postījumi, pērnajā gadā 10, bet  2013. gadā - 8. Sīkāk par Latgales senkapu apgānīšanu skatieties Latgales Reģionālās televīzijas videosižetā.

Senkapu apgānīšana Latgalē vairs nav kontrolējama (Latgales Reģionālā televīzija)


Kasjauns.lv/Foto: Ekrānuzņēmums no video

Citi šobrīd lasa

"Vainas apziņa padarīs mani traku," sieviete 26 gadus slēpj no vīra noslēpumu
Viņam jau 68! Kā šobrīd izskatās Rovans Atkinsons jeb misters Bīns 1
FOTO: Grenādas piekrastē izveidots iespaidīgs zemūdens skulptūru parks, kuru “novērtē” astoņkāji, krabi un rajas
Pievienot komentāru