FOTO: LU Humanitāro zinātņu bibliotēkā prezentē dzejnieka Ivara Šteinberga grāmatu "Ābece"
Dzejnieka Ivara Šteinberga grāmatas "Ābece" prezentācija (foto: Juris Rozenbergs)
Kultūra
2024. gada 27. aprīlis, 00:44

FOTO: LU Humanitāro zinātņu bibliotēkā prezentē dzejnieka Ivara Šteinberga grāmatu "Ābece"

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Valtera Dakšas izdevniecībā laista klajā dzejnieka Ivara Šteinberga trešā grāmata "Ābece" — konceptuāls dzejprozas krājums, ko veido mikroesejas par burtiem un kombinatorās dzejas vingrinājumi. Lai arī ieturēta ābeces žanrā, Šteinberga "Ābece" paredzēta cilvēkiem, kas jau kādu brīdi māk brīvi lasīt un rakstīt.

Dzejnieka Ivara Šteinberga grāmatas "Ābece" prezentācija

LU Humanitāro zinātņu bibliotēkā prezentēta dzejnieka Ivara Šteinberga trešā grāmata "Ābece" – konceptuāls dzejprozas krājums, ko veido mikroesejas par burtiem ...

gallery icon

Grāmatas atklāšanas svētki norisinājās LU Humanitāro zinātņu bibliotēkā. 

Grāmatas redaktors ir Henriks Eliass Zēgners, māksliniece - Estere Betija Grāvere. Īpaši šim izdevumam ilustrācijas veidojusi Justīne Seile-Urtāne.

Grāmatas redaktors, dzejnieks Henriks Eliass Zēgners raksta: "Kad prāts kļūst par sirds instrumentu, parādās meistarība. Ir laime vērot, kā Šteinbergs mūsu acu priekšā top par meistaru, arvien brīvāk peldot burtu metafizikas viļņos, nirstot valodas dzelmē un ceļot no tās ārā ko pavisam jaunu, gaišu un īstu. Konceptuālajā "Ābecē" alfabēts kalpo par tramplīnu viņa augstākajam un krāšņākajam lēcienam līdz šim."

Savukārt, Renē Pūce savā pēcvārdā skaidro: "Autors ir paņēmis aptuveno latvju meles elementārdaļiņu - burtu - un katram veltījis rindkopu, šādi mēģinādams to vienlaikus saprast un "at-mācīties". Citiem burtiem sakot, atcerēties. Atcerēties, cik patiesībā savādi ir mūsu sazināšanās pieraksta pamatelementi."

Ivars Šteinbergs ir latviešu dzejnieks, kritiķis, literatūrzinātnieks un atdzejotājs. Par savu otro dzejas krājumu "Jaunība" ("Neputns", 2022) saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu labākā dzejas darba kategorijā (2023). 2024.gadā saņēmis arī Normunda Naumaņa vārdā nosaukto Gada balvu mākslas kritikā. Literatūras žurnāla "Strāva" redaktors. Atdzejojis tādus autorus kā Luīze Glika, Roberts Blajs, Silvija Plāta, Anna Sekstone, Jans Vāgners u. c. Šteinberga dzeja tulkota angļu, somu, igauņu, lietuviešu, ukraiņu valodā.

Grāmatas izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.