Viedokļi
2024. gada 18. marts, 06:18

Pēteris Šmidre par sankciju pret Krieviju efektivitāti: "Krāpnieki saņēma savus miljonus, bet idioti pa medaļai"

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Uzņēmējs Pēteris Šmidre teic, ka ar Eiropas Savienības uzliktajām sankcijām pret Krieviju "iznācis diezgan dīvaini". Viņš tās iedala divās daļās. Pirmā - "mēs no jums neko nepirksim" - efektu nav devusi, iznācis pret pretējs rezultāts. Savukārt otrā daļa – "mēs jums neko nepārdosim" - pagaidām gan strādā.

Sākoties Krievijas pilna mēroga iebrukumam Ukrainā, Eiropas Savienība (ES) pieņēma virkni sankciju, kurām vajadzēja vājināt Putina režīmu. Tagad karš turpinās jau trešo gadu, bet Putins joprojām ir pie varas un neizskatās, ka Krievija būtu kļuvusi īpaši vājāka. Tādēļ Lielais jautājums: “Vai ES sankcijas pret Krieviju dod cerētos rezultātus?” To Jauns.lv jautāja uzņēmējam Pēterim Šmidrem.

Par pirmo sankciju sadaļu – “mēs no jums neko nepirksim” uzņēmējs saka: “Acīmredzami tā nekādu īpašu efektu nav devusi. Tagad pēc pāris gadiem (kopš to ieviešanas) varam izdarīt secinājumus.

Ar ļoti lielu politisko pompu tika pasludinātas sankcijas, ka mēs no Krievijas nepirksim energonesējus – gāzi un naftu. Pagāja diezgan liels laiks, kamēr šīs sankcijas tika iesviestas. Gala rezultātā  mēs daļēji vai ierobežoti, bet ne pilnīgi, tos vairs nepērkām. Un kas notika?

foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva
Bija liels prieks, ka nu Krievija spiesta savu naftu pārdot Ķīnai vai Indijai, kā arī citām valstīm pa lēto, norāda Šmidre.

Cenas biržās uz energoresursiem palielinājās tik lielā mērā, ka grūti tādus laikus vēsturē atcerēties – ne par procentiem, bet reizēm. Savukārt otrajai pusei (Krievijai) bija laiks sagatavoties, lai uztaisītu uzņēmumus un meklētu ceļus, kādā veidā caur trešajām, ceturtajām un piektajām valstīm varētu turpināt pārdošanu.

Bija liels prieks, ka nu Krievija spiesta savu naftu pārdot Ķīnai vai Indijai, kā arī citām valstīm pa lēto. Bet kas ir pateicis, ka tie Ķīnas uzņēmumu tiešām pieder ķīniešiem? Kas krieviem traucēja austrumos sataisīt savus uzņēmumus, tiem pārdot pa lēto un pēc tam caur kādām trešajām kompānijām pārdot vēl dārgāk?”

Rezultāts bija tāds, ka Eiropā cenas uz energoresursiem pacēlās ļoti strauji, saka Pēteris Šmidre, bet Krievija dabūja klāt sava budžeta ieņēmumiem 200 miljardus ASV dolāru. Līdz ar to krievi šogad savu militāro budžetu var palielināt pāri par 100 miljardiem, kaut gan pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā tā apmērs bija ap 45-50 miljardiem. Un viņam liekas, ka šāda situācija var atkārtoties arī uz jebkuru citu stratēģisko preci. Par šo sankciju rezultātu uzņēmējs ir visnotaļ skarbs: “Rietumu daļā krāpnieki saņēma savus miljonus, bet idioti pa medaļai.”

Savukārt sankcijas “mēs jums neko nepārdosim” uzņēmējprāt strādā: “Ja pārtrauc ekonomiskos sakarus, ir vajadzīgs laiks, lai tos atjaunotu. Bet sankcijas nav mūžīgas. Ar laiku kaut kādu daļu var aizvietot ar vietējo ražošanu. Nemaz nerunājot vienkārši par “krievu stilu”, ka jaunās, modernās tehnoloģijas var nospert, speciālistus pārpirkt un galu galā vienam otram arī piedraudēt.”

Pašreiz sankcijas “mēs jums neko nedosim” strādā, bet kā saka – tukša vieta nepaliek, un jāņem vērā, ka šo brīvo nišu kāds arī aizpildīs, jo “pasaulē šodien brīnumu nav,” norāda Pēteris Šmidre.

Kā Pēteris Šmidre vērtē ES sankciju pret Krieviju efektivitāti, vērojiet Jauns.lv video.

Visas Lielā jautājuma diskusijas skaties šeit.